Jak poradzić sobie z uszkodzonymi linkami?

Wiemy, że jednym z najważniejszych celów tworzenia angażujących treści jest zatrzymanie użytkowników na Twojej stronie. Popularną metodą osiągnięcia tego celu jest zamieszczenie linków do innych treści lub linków z renomowanych źródeł. Czasami jednak natrafiamy na problem niedziałających linków, które mogą pokrzyżować nam plany. Na szczęście możemy Cię nauczyć, jak naprawić uszkodzone linki.

Czym są broken linki?

Budowanie linków to świetna praktyka SEO, przynajmniej do czasu, gdy pojawi się zepsuty link, który zaburzy jakość strony. Zepsute linki to linki, które nie prowadzą już do strony, do której prowadziły wcześniej. Najczęściej zepsute linki pojawiają się, ponieważ strona została przeniesiona w inne miejsce lub całkowicie usunięta. Błąd użytkownika podczas wprowadzania adresu URL może również prowadzić do powstania nieprawidłowej strony i spowodować powstanie niedziałającego łącza. Czy kiedykolwiek kliknąłeś łącze i otrzymałeś komunikat „404 error”? Jeśli tak, to masz do czynienia z uszkodzonym linkiem.

Zepsute linki i SEO

Wierz lub nie, ale niedziałające linki mogą negatywnie wpłynąć na Twoje działania SEO na kilka sposobów. Możesz włożyć wiele tygodni pracy w budowanie linków tylko po to, aby niedziałające linki wpłynęły na wskaźniki odwiedzin, ranking i ogólną wartość SEO. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak niedziałające linki mogą wpłynąć na Twoje wysiłki SEO.

User Experience

Wyobraź sobie, że jesteś głęboko zaangażowany w artykuł i zauważyłeś, że na stronie znajduje się link wewnętrzny oferujący dalsze informacje. Klikasz go, ale nagle pojawia się strona z błędem 404. Jest to frustrujące doświadczenie, z którym wielu z nas miało już do czynienia. Sprawia, że wszyscy czujemy się nieco mniej zainteresowani treścią, a niektórzy z nas mogą nawet zrezygnować z kliknięcia. Uszkodzone linki mogą wpływać na ogólne wrażenia użytkownika, zwiększać współczynnik odrzuceń strony i prowadzić do spadku konwersji.

Ranking

Wysoki współczynnik odrzuceń jest poważną czerwoną flagą dla Google. Gdy użytkownicy szybko odchodzą od Twoich treści, ostrzega to Google, że Twoje treści nie odpowiadają na ich pytania. W oczywisty sposób musi to oznaczać, że coś jest nie tak z Twoją witryną, a Google zacznie obniżać jej ranking. Zwracając szczególną uwagę na niedziałające linki, możesz utrzymać wysoką pozycję swojej witryny w rankingu.

Indeksowanie

W oczach Googlebotów niedziałające linki są równoznaczne z ogromnym czerwonym znakiem „Stop”. Zadaniem Googlebotów jest śledzenie każdego linku i skanowanie każdej strony w celu utworzenia indeksu. Gdy natrafi na zepsuty link, nie ma już strony do przeskanowania, która doprowadziłaby go do następnego linku. Oznacza to, że nie ma już żadnej treści do przeanalizowania i przestaje tworzyć indeks witryny. Oznacza to, że nawet jeśli masz więcej treści, będziesz musiał poczekać, aż inny Googlebot znajdzie Twoją witrynę.

Jak naprawić uszkodzone linki

Pozostawienie niedziałającego linku na stronie nie jest najlepszym posunięciem. Google wychwyci takie linki i odpowiednio dostosuje Twój ranking. Nie chcielibyśmy, aby cała twoja ciężka praca i wysiłki SEO zostały zniweczone przez niedziałające linki, więc oto jak je naprawić. Zalecamy użycie narzędzia Ahrefs Broken Link Checker do znalezienia niedziałających linków. (Nie martw się – oferują darmową wersję próbną!)

Po znalezieniu niedziałających linków, możesz utworzyć dokument, w którym będziesz mógł śledzić wszystkie linki, aby móc się do nich odwołać w przyszłości. Chociaż celem jest naprawienie linków, nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć później, dlatego warto mieć oko na te niedziałające linki.

Na koniec naprawmy te niedziałające linki. W zależności od rodzaju linku, który próbujesz naprawić, będziesz musiał dostosować swój proces naprawiania linków.

Linki wewnętrzne

Zepsute linki wewnętrzne można naprawić na dwa sposoby – wymieniając je lub usuwając. Zastąpienie ich może być czasochłonne, ale może być również korzystne w dłuższej perspektywie, jeśli chodzi o link building. Jeśli zdecydujesz się na wymianę linków, upewnij się, że korzystasz z renomowanych stron, które mogą dostarczyć informacji Twoim odbiorcom. Inną opcją jest po prostu usunięcie zepsutych linków i pozostawienie niepodlinkowanego anchor text. Jest to zalecana droga, jeśli nie możesz znaleźć nowej strony do wewnętrznego linkowania, która nadal będzie zgodna z pierwotnymi intencjami artykułu.

Linki zewnętrzne

Naprawa linków zewnętrznych lub backlinków może wymagać podjęcia kilku dodatkowych kroków, ponieważ użytkownik ma nieco mniejszą kontrolę nad tymi linkami. Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się ze stroną, która jest linkowana lub linkuje do ciebie i poinformowanie jej, że dany adres URL jest nieprawidłowy. Treść może znajdować się w innym miejscu lub zostać całkowicie usunięta. Inną opcją jest prośba o przekierowanie 301 do nowej lokalizacji lub innej treści. Ostatnią opcją jest odtworzenie treści na uszkodzonym adresie URL, aby ponownie prowadziła do poprawnej strony.

Proces znajdowania i naprawiania niedziałających linków może być żmudny, ale na szczęście istnieje wiele dostępnych zasobów, takich jak agencje SEO, które sprawiają, że proces ten przebiega nieco sprawniej.

Seolyze

Ocena strony:

Oceń stronę

Jeśli artykuł Ci się spodobał pamiętaj aby ocenić stronę :)

Kategoria: Pozycjonowanie
11-07-2022
3 minut(y) czytania