Mapa strony to plik zawierający listę wszystkich ważnych adresów URL stron witryny, aby pomóc botom wyszukiwarek w inteligentnym przeszukiwaniu ich w celu późniejszego indeksowania i tworzenia rankingu. Jest ona tworzona przez Ciebie lub Twojego web developera i zawiera kluczowe szczegóły dotyczące Twoich stron. Należą do nich: czas ostatniej modyfikacji strony, częstotliwość modyfikacji oraz jej priorytet w porównaniu z innymi stronami w witrynie. W tym artykule omówimy, jak wygląda dobra sitemapa, różne sposoby jej tworzenia, a następnie krótko omówimy ważne wskazówki dotyczące tworzenia sitemapy.

Do czego służy mapa witryny?

Mapa strony ułatwia i przyspiesza przeszukiwanie witryny przez boty wyszukiwarek i nawigację po poszczególnych stronach. Gdy robot indeksujący witrynę, taki jak Googlebot (lub Bingbot czy DuckDuckBot), odczyta wszystkie adresy URL, może odpowiednio zaindeksować strony, zwiększając tym samym szanse na podniesienie pozycji w wynikach wyszukiwania (SERP).
Bez prawidłowej sitemapy boty nie zobaczą wszystkich ważnych stron. Co gorsza, pomyślą, że masz zduplikowaną treść, co zaszkodzi Twojemu PageRank i spowoduje nałożenie kary za ręczne działanie. Możesz odkryć słabe punkty swojej witryny, przeprowadzając audyt SEO.

Jak wygląda dobra mapa strony?

Wszystkie formaty sitemap ograniczają wielkość pojedynczego pliku do 50 MB (bez kompresji) i 50 000 adresów URL. Jeśli masz dużą witrynę z ponad 50 000 adresów URL, musisz podzielić je na wiele mniejszych sitemap, a następnie zgrupować je w indeksie sitemap. Google akceptuje zarówno pojedyncze pliki, jak i wiele plików indeksu sitemap.
Google akceptuje kilka formatów sitemap: XML, kanały RSS/mRSS/Atom 1.0 oraz tekst.

Różne sposoby tworzenia mapy strony

Tworzenie mapy witryny wtyczką WordPress

Chociaż WordPress jest wystarczająco potężny, aby pomieścić ogromną część stron internetowych na świecie, nie jest w stanie samodzielnie utworzyć mapy strony. Będziesz musiał zainstalować wtyczkę, taką jak Yoast SEO, a jej skonfigurowanie zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Aby rozpocząć, zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego WordPressa, przejdź do sekcji Wtyczki > Dodaj nowy. Wyszukaj Yoast SEO, kliknij przycisk Zainstaluj teraz, a następnie Aktywuj.

Następnie przejdź do sekcji SEO > Ogólne > Funkcje, aby sprawdzić, czy przełącznik XML Sitemaps jest ustawiony na ON.

Wtedy zobaczysz swoją mapę strony w jednym z dwóch poniższych miejsc:

yourdomain.com/sitemap.xml (dla sitemap jednoplikowych)

yourdomain.com/sitemap_index.xml (dla map wieloplikowych).

Generowanie mapy witryny dedykowanym programem

Jeśli nie posiadasz systemu CMS lub Twoja witryna ma mniej niż 300 stron, możesz wygenerować mapę witryny za pomocą oprogramowania takiego jak Screaming Frog. Screaming Frog jest darmowy, jeśli masz mniej niż 500 adresów URL, a ta wersja zawiera już generator mapy strony XML.

Tworzenie mapy witryny ręcznie

Jeśli jesteś pewny swoich umiejętności w zakresie tworzenia stron internetowych, możesz ręcznie utworzyć mapę strony w pliku tekstowym, a następnie zapisać ją z rozszerzeniem .xml (na przykład: sitemap.xml). Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, wybierając metodę ręczną:

  • Adres URL twojej mapy witryny powinien zawierać tylko znaki ASCII.
  • Pliki sitemap powinny mieć mniej niż 50 000 adresów URL i nie więcej niż 10 MB (bez kompresji).
  • Do kompresji map strony można użyć programu gzip.
  • Twoja mapa strony może zawierać listę mniejszych map strony.

Nauka tworzenia sitemapy brzmi jak czynność zarezerwowana dla technicznego SEO, ale w rzeczywistości jest to całkiem proste, jeśli posiada się odpowiednie narzędzia.

Seolyze

Ocena strony:

5/5 - (Głosów: 1)

Jeśli artykuł Ci się spodobał pamiętaj aby ocenić stronę :)

Kategoria: Pozycjonowanie
11-07-2022
2 minut(y) czytania