Jak wykorzystać GMF dla firm, które posiadają wiele lokalizacji

Jeśli chodzi o marketing dla firm z wieloma lokalizacjami, jednym z najlepszych darmowych narzędzi, które pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze, jest profil Google Moja Firma (GMF). Profile GMF pomagają zwiększyć zaangażowanie klientów, umieszczając firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania Google i na Mapach Google, a także pomagają małym firmom w SEO. Są również łatwe w założeniu i utrzymaniu, a w przypadku firm wielo-lokalizacyjnych lub franczyz mogą przynieść poważne dochody. W 2022 roku Google Moja Firma zmieniła nazwę na Google Business Profile (GBP), ale nadal koncentruje się na lokalnym SEO dla małych firm. Poniżej omówimy to przejście bardziej szczegółowo. Jeśli więc chcesz zwiększyć przychody swojego lokalnego biznesu i zaoszczędzić czas i pieniądze na kosztownych działaniach marketingowych - oto kilka najlepszych sposobów korzystania z Google Moja Firma dla wielu lokalizacji.

Co to jest profil Google Moja Firma?

Profile Google Moja Firma (GMF) to jeden z najlepszych sposobów zwiększenia widoczności lokalizacji w internecie i w społeczności dla firm z wieloma lokalizacjami.
Dzięki nim Twoja firma może być widoczna w lokalnych wynikach wyszukiwania dla często zadawanych zapytań. Wyniki lokalne zajmują ważne miejsce na stronach wyników po płatnych reklamach, ale przed organicznymi wynikami wyszukiwania, jak widać na poniższym przykładzie.

Twoja firma pojawia się również w Mapach Google, a im wyżej na liście wyników lokalnych jest Twoja firma, tym lepiej.
Według Google ranking stron z wynikami lokalnymi opiera się na trzech czynnikach: odległość, widoczność i trafność.
Lokalna optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) to proces zwiększania widoczności firmy w wynikach lokalnych poprzez poprawę tych trzech czynników.
Lokalne SEO to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie przychodów bez dużych nakładów na marketing, a wszystko zaczyna się od prawidłowo zoptymalizowanego profilu GMF.

Google Moja Firma - Profil biznesowy Google: Co się zmieniło?

Ponieważ Google stale rozwija swoje usługi i narzędzia, jedną z najbardziej zauważalnych zmian w 2021 roku jest przejście z Google Moja Firma na Google Profil Biznesowy.
Zasadniczo cel obu narzędzi pozostaje taki sam – pomóc firmom z jedną lub wieloma lokalizacjami lub franczyzami zwiększyć zaangażowanie klientów lokalnych i poprawić ich lokalne SEO.
Jednak oprócz tych podstawowych celów Google wprowadziło w ostatnich latach wiele nowych funkcji i możliwości, które mogą pomóc małym firmom wyprzedzić konkurencję.
Jedną z największych zmian między GMF a GBP jest sama zmiana nazwy – podczas gdy GMF było ograniczone do firm posiadających fizyczną lokalizację, GBP jest teraz dostępne dla firm wszystkich typów, także tych bez fizycznej lokalizacji.
Oznacza to, że firmy takie jak usługodawcy, organizatorzy imprez i konsultanci mogą teraz założyć profil GBP i korzystać ze wszystkich funkcji i korzyści, które się z tym wiążą.
Kolejną kluczową różnicą między GMF a GBP jest sposób wyświetlania informacji o firmach. W GMF informacje o firmach były wyświetlane w spójnym formacie na wszystkich platformach publikowania – Mapach Google, Wyszukiwarce i Ziemi.
GBP oferuje większą elastyczność w sposobie wyświetlania informacji o firmach, dając im możliwość dostosowania swoich ofert do każdej platformy. Pozwala to firmom nie tylko na lepszą kontrolę marki, ale również daje możliwość zaprezentowania różnych aspektów działalności na każdej platformie.
GBP wprowadza również nową funkcję zarządzania recenzjami, która pomaga firmom dbać o ich reputację w Internecie. Funkcja ta daje firmom możliwość zobaczenia wszystkich swoich recenzji w jednym miejscu, a także odpowiadania na nie bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki lub panelu administracyjnego GBP.
Funkcja zarządzania recenzjami pozwala również firmom śledzić ich postępy w czasie i zobaczyć, jak wypadają na tle konkurencji.
Wreszcie, i być może jest to jedna z najbardziej widocznych zmian w GMF na GBP, aplikacja Google Business Management nie będzie już dostępna. Oznacza to, że wszystkie czynności związane z zarządzaniem profilem, zarówno na komputerze, jak i w telefonie komórkowym, będą wykonywane w wyszukiwarce lub na mapach. Aplikacja internetowa Google Business Profile Manager pozostanie jednak dostępna.
Ogólnie rzecz biorąc, przejście z GMF na GBP jest korzystne dla firm wszystkich typów – oferuje większą elastyczność, kontrolę i funkcjonalność niż kiedykolwiek wcześniej.
Jeśli chcesz zwiększyć przychody swojej firmy lokalnej oraz zaoszczędzić czas i pieniądze na kosztownych działaniach marketingowych, oto kilka najlepszych sposobów korzystania z Profilu biznesowego Google dla wielu lokalizacji.

Najlepsze praktyki podczas korzystania z Google Moja Firma dla wielu lokalizacji

Jak zarządzać profilami GMF dla firm mających wiele lokalizacji? Kiedy profile GMF pojawiły się po raz pierwszy, firmy posiadające wiele lokalizacji musiały zarządzać każdym ze swoich profili biznesowych z osobnej lokalizacji. Na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat Google ułatwiło zarządzanie wieloma lokalizacjami, wprowadzając system zarządzania lokalizacjami.

System ten pozwala zobaczyć wszystkie lokalizacje firmy w Google pod jednym loginem.

Pierwszym krokiem w lokalnym SEO jest utworzenie profilu GMF i dodanie do niego wszystkich unikalnych lokalizacji firmy. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych praktyk, które pomogą nie tylko utworzyć i prowadzić profil GMF, ale także – miejmy nadzieję – przesunąć lokalizacje firmowe w górę w rankingach wyników lokalnych, zwiększając przychody.

1. Wypełnianie wszystkich szczegółów dotyczących każdej firmy

Tworzenie profili Google Moja Firma dla wielu lokalizacji rozpoczyna się od wprowadzenia do Google jak największej liczby szczegółów dotyczących każdej lokalizacji firmy.

Można to zrobić indywidualnie, wybierając każdą firmę, a następnie wypełniając jak najwięcej informacji o wszystkich lokalizacjach, od godzin pracy po sekcję „o firmie”.

Możesz też skorzystać z systemu masowego przesyłania danych Google, aby ułatwić ten proces.

Masowe przesyłanie, aby zaktualizować wszystkie informacje o lokalizacji naraz

Po utworzeniu konta Google i utworzeniu tak zwanej grupy lokalizacji do zarządzania lokalizacjami możesz zacząć wprowadzać wszystkie informacje biznesowe swoich lokalizacji, korzystając z systemu masowego przesyłania danych.

 • Utwórz arkusz kalkulacyjny z wszystkimi swoimi lokalizacjami.
 • Prześlij arkusz kalkulacyjny do Google Moja Firma.
 • Poproś o masową weryfikację.

Niezależnie od tego, jak to zrobisz, wprowadzenie jak największej liczby szczegółowych informacji o lokalizacjach Twojej firmy i oferowanych przez nie usługach pozwoli Google dopasować Twoją firmę do odpowiednich zapytań.

Jeśli chodzi o profile GMF, utrzymywanie aktualnych informacji o firmie jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie ruchu i zawsze powinno być Twoim głównym celem. Pamiętaj tylko, aby przestrzegać wytycznych Google dotyczących reprezentowania swojej firmy.

2. Konsekwentne korzystanie z postów Google

Konsekwentne korzystanie z postów Google pomoże zwiększyć widoczność Twojej firmy, a co za tym idzie, poprawić pozycję w wynikach lokalnych.

Niestety, nadal musisz publikować posty z każdej lokalizacji firmy. Google nie pozwala firmom z wieloma lokalizacjami publikować postów we wszystkich lokalizacjach jednocześnie.

Możesz skopiować i wkleić wiadomość do każdej lokalizacji, jeśli jest ona podobna, ale na razie jedynym sposobem publikowania postów na wielu profilach jednocześnie jest oprogramowanie innych firm (więcej na ten temat później).

Czym więc są posty Google?

Cóż, istnieją cztery wyjątkowe typy postów Google i wszystkie mają bardzo konkretny cel. Typy postów obejmują:

 • Co nowego
 • Wydarzenia
 • Oferty
 • Produkty

Te typy postów nie zmieniły się po przejściu z GMF na GBP. Niezależnie od tego, czy chodzi o edukację, rozrywkę, czy aktualizację, posty GMF są świetnym sposobem na kontakt z klientami.

Tworzenie postów jest również bardzo proste. Wystarczy wybrać zakładkę „post” po lewej stronie ekranu, wybrać typ postu i utworzyć post, który pomoże informować i angażować klientów.

3. Dostęp do GMF w wielu lokalizacjach

Jednym z problemów, z jakimi często spotykają się firmy prowadzące działalność w wielu lokalizacjach, jest poruszanie się po systemie grup wielu lokalizacji Google. W większości przypadków profile GMF są tworzone przez właściciela lub kierownika ds. marketingu, który ma dostęp do profili GMF wszystkich lokalizacji.

Może to powodować problemy, gdy kierownik obszaru, kierownik sklepu itp. chce zaktualizować informacje o firmie lub posty GMF, a nie ma do nich dostępu.

Zawsze można skorzystać z pomocy GMF w zakresie zarządzania grupami lokalizacji, aby znaleźć wszystkie szczegóły dotyczące sposobu zmiany właściciela grupy i umożliwienia dostępu do postów GMF, dodawania lokalizacji sklepów i wielu innych kwestii.

Można też zaoszczędzić sobie kłopotu i zgłosić wszystkie lokalizacje pod jednym służbowym adresem e-mail, a następnie po prostu udostępnić dostęp do tego adresu w całej organizacji.

4. Używanie narzędzi do planowania postów GMF

Zarządzanie postami GMF lub GBP może być prawdziwym wyzwaniem dla właścicieli firm z wieloma lokalizacjami. Ponieważ Google nie ma jeszcze funkcji, która pozwalałaby na publikowanie postów na profilach wielu lokalizacji biznesowych jednocześnie, musisz szukać pomocy na rynku wtórnym.

Narzędzia do planowania mediów społecznościowych oferują obecnie usługi publikowania postów GMF. Oznacza to, że można masowo przesyłać posty na wiele profili, tworzyć kalendarze treści oraz przesyłać filmy i GIF-y na wiele profili, nie tracąc całego czasu na przechodzenie z profilu na profil.

Korzystanie z narzędzi do planowania postów GMF może zaoszczędzić setki godzin w ciągu roku, jeśli prowadzisz działalność w wielu lokalizacjach.

5. Wysyłanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości i jakości

Zamieszczanie zdjęć w odpowiednim formacie, rozmiarze i rozdzielczości to kluczowy krok w optymalizacji profili Google Moja Firma dla wielu lokalizacji.

Google udostępnia kategorie zdjęć podobne do kategorii postów, o czym była mowa wcześniej. Każda firma powinna zamieścić wiele wysokiej jakości zdjęć w każdej z poniższych kategorii:

 • Wnętrze
 • Zewnętrzne
 • W pracy
 • Zespół
 • Zdjęcia produktów
 • Logo i zdjęcie okładki

Co więcej, Google zezwala teraz na umieszczanie na profilach GMF filmów reklamowych. To świetny sposób na przyciągnięcie klientów.

Trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie przestrzegać standardów Google dotyczących zdjęć i wideo.

W przypadku zdjęć oznacza to formatowanie w JPG lub PNG, utrzymywanie rozmiaru zdjęcia między 10 KB a 5 MB oraz przesyłanie go w zalecanej rozdzielczości 720 px wysokości i 720 px szerokości.

W przypadku filmów wideo Google akceptuje tylko filmy trwające do 30 sekund lub zajmujące 100 MB, a rozdzielczość powinna być zawsze 720p lub wyższa.

Firmy prowadzące działalność w wielu lokalizacjach powinny również pamiętać o stosowaniu unikalnych zdjęć dla każdej lokalizacji.

Na szczęście zdjęciami można zarządzać w dość prosty sposób. Wystarczy, że wybierzesz lokalizację firmy.

Następnie przejdź do sekcji zdjęcia i dodaj wysokiej jakości, odpowiednio sformatowane zdjęcia we wszystkich wymienionych powyżej sekcjach.

Pamiętaj, że im więcej zdjęć wysokiej jakości, tym lepiej.

6. Reagowanie zarówno na pozytywne, jak i negatywne recenzje

Recenzje mają znaczenie – bardzo duże.

Mimo to, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uchronić swoją firmę przed złymi recenzjami lub jeśli nie masz ich wystarczająco dużo.

Krokiem numer jeden jest aktywność i odpowiadanie na recenzje, które już posiadasz. Pokazuje to, że jesteś aktywnym menedżerem, co jest bardzo korzystne dla klientów i może pomóc także w wynikach Google.

Dzieje się tak dlatego, że im więcej recenzji ma Twoja firma, tym bardziej jest widoczna, a to pomaga w wynikach lokalnych.

Nie bój się też prosić o recenzje. Prawie 70% konsumentów zostawi recenzję lokalnej firmy, jeśli zostanie o to poproszona.

Jeśli martwisz się o zarządzanie wszystkimi opiniami o Twojej firmie we wszystkich lokalizacjach, możesz to wszystko zrobić z jednego miejsca.

7. Analizowanie GMF w celu poprawy obecności w sieci

Wgląd w GMF pomaga firmom sprawdzić, jak dobrze funkcjonuje ich profil Google Moja Firma dla każdej lokalizacji – wgląd w to, jak klienci szukają Twojej firmy, może być niezwykle cenny.

Czy ruch w Twojej firmie jest generowany przez bezpośrednie wyszukiwanie nazwy? A może klienci znajdują Cię dzięki marce powiązanej z Twoją firmą? Takie informacje mogą pomóc w podjęciu decyzji o tym, co sprzedawać, co promować i ile na to przeznaczyć.

Wgląd w GMF oferuje również wykresy wyświetleń profilu w Mapach Google i w Wyszukiwarce lokalnej.

Ponadto możesz zobaczyć wszystkie działania klientów podjęte bezpośrednio z Twojego profilu GMF (np. naciśnięcie przycisku zadzwoń, wyślij e-mail lub wskazówki dojazdu).

GMF Insights pomaga Ci być na bieżąco z aktywnością online i generowaniem leadów, dzięki czemu możesz dostosować swoją strategię marketingową i cały biznes do sposobu, w jaki klienci do Ciebie trafiają.

Dlaczego GMF ma znaczenie, jeśli mam kilka lokalizacji?

Google Moja Firma to bardzo ważne narzędzie dla firm posiadających wiele lokalizacji, ponieważ pozwala łatwo zarządzać wszystkimi profilami i optymalizować je w celu poprawy obecności w sieci.
Dzięki takim narzędziom, jak planowanie postów i przesyłanie wysokiej jakości zdjęć w wysokiej rozdzielczości, można łatwiej zarządzać i optymalizować każdą lokalizację, a jednocześnie mieć pewność, że reaguje się na opinie i spostrzeżenia klientów.
Ponadto, analizując dane GMF dla każdej lokalizacji, można uzyskać cenne informacje na temat tego, w jaki sposób klienci odkrywają Twoją firmę i podejmują decyzje o tym, jak najlepiej promować się w sieci.
Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą firmę lokalną, czy dużą sieć z wieloma lokalizacjami w całym kraju, Google Moja Firma jest niezbędnym narzędziem do optymalizacji obecności w sieci.

Szybkie wskazówki dotyczące optymalizacji profili GMF/GBP dla wielu lokalizacji

Jest kilka kluczowych rzeczy, które firmy powinny zrobić, aby ich profile GMF były zoptymalizowane dla wielu lokalizacji. Oto pięć wskazówek:
Dodaj strony lokalizacji do swojej witryny.
Utwórz osobne listy GMF dla każdej lokalizacji.
Zoptymalizuj każdą listę, dodając wysokiej jakości zdjęcia, filmy i dokładne informacje.
Zachęcanie klientów do pozostawiania recenzji na każdej liście GMF.
Monitoruj wgląd w GMF dla każdej lokalizacji, aby sprawdzić, w jaki sposób klienci znajdują Twoją firmę.
Stosując się do tych zaleceń, firmy posiadające wiele lokalizacji mogą mieć pewność, że ich wpisy w GMF są zoptymalizowane i widoczne dla potencjalnych klientów.

Seolyze

Ocena strony:

Oceń stronę

Jeśli artykuł Ci się spodobał pamiętaj aby ocenić stronę :)

Kategoria: Pozycjonowanie
11-07-2022
8 minut(y) czytania